Håp om ny lov
- Written by www.scooternorge.no
Håp om ny lov.
Det er håp. Høyre, Frp og Sp har blitt enig om et lovframlegg om ny motorferdsellov. Da har vi alle et håp om at ny lov virkelig kan bli en realitet etter at dette skal opp i Stortinget 7. mai. Forslaget som ble lagt fram torsdag fra de tre partiene inneholder først og fremst en gradvis overgang til kommunalt selvstyre. Overgang er satt til 6 år. Forslaget betyr at alle kommuner får anledning til å styre motorisert ferdsel selv.
Lovforslaget inneholder også endring slik at det blir mulig å kjøre hvor som helst på islagte vann bare løypa passerer vannet. Dette er en stor nyhet for alle som skal pilke og kose seg på tur. Inntil nå har det vært 300m-regelen – man da bare for folk lengst nord i landet som har løyper. Det skal stilles strengere krav til merking. Akkurat det hilser alle velkommen.
Kommunen selv skal også få utvidet rett til å gi disp – særlig gjelder dette grensekommuner og høyfjellskommuner som dermed kan gi næringsdrivende disp for sin virksomhet... men den helt stor avgjørelsen kommer altså 7.mai da dette endelig skal opp i Stortinget til votering.
Vi er måtelig positive. Vi har brent oss før, men lar håpet få ta overhånd – enn så lenge…!)